Alumni stories: Волонтерското искуство на Кристина Прилепчанска во Аргентина

Моето искуство во Аргентина траеше месец и половина и за тоа време таму предавав aнглиски јазик. Студирав на Машински Факултет, но предавав англиски на ученици од предшколска возраст, па се до возрасни од 40тина години во Институт за англиски јазик. Сакав да отидам баш во Аргентина затоа што беше дестинација која уште како мала сум сонувала да ја посетам. Шпанскиот јазик го знаев онолку колку и повеќето мои врсници во Македонија – само од серии што сум ги гледала како дете. На крајот на мојата пракса воочив дека со мојот престој таму научив толку колку што се учи овде во можеби и една година. Доживеав културен шок кога отидов во Аргентина, но не беше огромен поради сличностите кои ги видов во секојдневието и менталитетот таму, па единствената огромна разлика беше што не го знаев јазикот доволно за да се разберам, а таму речиси никој не зборува англиски. Сепак, тоа беше еден од предизвиците кој сакав и успеав да го надминам. Преку праксата придонесов да учениците имаат можност да го вежбаат англискиот јазик, особено изговорот, со некој надвор од латинска америка. Уште на самиот почеток се договоривме со останатите предавачи во институтот да со учениците зборуваме стриктно на англиски (дури и да се преправаме дека воопшто не разбираме шпански) за тие да мораат на тој јазик да разговараат со нас.

5

Бев сместена во Ла Плата, административниот центар на Аргентина, недалеку од главниот град Буенос Аирес. Праксата беше овозможена од Локалниот Комитет Ла Плата. Во периодот додека јас бев таму паралелно се одвиваа два проекти и освен мене имаше уште 12-15 практиканти. Другите практиканти беа од останатите држави во Јужна Америка (Бразил, Еквадор, Перу, Мексико), 3 девојки беа од САД, а само јас и една девојка од Франција доаѓавме од Европа. Освен што научив многу за аргентинската култура и историја, научив многу и за цела Јужна Америка, а особено ми беше интересно да дознаам за историјата на континентот пред доаѓањето на шпанските и португалските колонии, за старите цивилизации и народи и како сегашните жители гледаат на тоа. Преку останатите практиканти имав можност да слушнам и малку поинакви дијалекти на шпанскиот јазик.

4

Престојував со семејство во кое бев топло примена како нивен член и со кое сум сè уште во контакт. Во ниту еден момент не се почувствував осамена затоа бев инволвирана во сè што се случуваше во семејството, во институтот имав прекрасни колеги и атмосфера, а во слободното време се организираа дружби со останатите практиканти и членовите на АИЕСЕК. Излегувавме во кафулиња, ресторани, дискотеки, членовите организираа собиранки кај нив дома, со уште неколку практиканти еден викенд дури и искористивме да отидеме до северниот дел на Аргентина, на тромеѓето со Бразил и Парагвај и да ги видиме најголемите водопади на светот – Игуасу. Неколку пати бевме и во посета на Буенос Аирес. Она што го направи искуството уште поинтересно е тоа што во периодот додека бев таму се одвиваше Светското Фудбалско Првенство во Бразил, во кое Аргентина играше и во финалето, и за време на сите натпревари во кои учествуваше нивниот тим сè беше ставено на пауза – улиците се празнеа, продавниците се затвораа и сите се организираа и собираа некаде за да навиваат за тимот. Откако ќе победеа, улиците се преплавуваа со навивачи облечени во националните дресови, насекаде го имаше аргентинското знаме и градовите ечеа од навивачките песни.

3

Освен што сите практиканти низ секојдневието си ги претставуваме и учевме еден од друг за своите земји, еден ден беше одвоен и специјално за тоа. Интернационалната вечер се организираше во куќата на семејството каде бев јас сместена (мојата аргентинска “сестра” беше член на АИЕСЕК) и таа вечер сите практиканти се претставивме со некое традиционално јадење и пијалок. Во Јужна Америка ги пробаа македонските ракија, мастика, ајвар, малиџано, па и грав и сарма, а некои знаат и да кажат по некоја реченица на македонски и дури и да заиграат малку пајдушко.

2

Да отидеш на волонтерска пракса значи да одиш за да придонесеш на некаков начин за локалната заедница. Ви препорачувам на сите да одите на каква било пракса преку АИЕСЕК затоа што ќе ви го смени начинот на гледање на светот, луѓето и нивните култури. Оставете ги умот и душата отворени, дури не се ни обидувајте да дознаете и истражите многу за земјата во која одите пред патувањето за да имате каде да ги складирате впечатоците додека сте таму и да уживате во тоа што ви се случува и го осознавате во моментот.

15645100_10211614969951189_1460972764_n

Промената што едно вакво искуство ја прави е најмногу во комуникацијата со луѓето, затоа што кога си цело време во една средина, во комфорната зона, немаш можност да воочиш дека има толку различни луѓе, менталитети и мислења, а тоа може само интернационалното искуство да го овозможи. Учиш како да се снаоѓаш сам (и покрај тоа што си опколен со нови пријатели) и сорзеваш. Учиш и откриваш многу работи за самиот себе затоа што и ти како личност за прв пат имаш шанса да се видиш себеси во нова околина и нови ситуации. На крај, секогаш остануваат добрите спомени и доживотните пријателства!

xbd

 

Приказна од другата страна на светот: Ивона Шукроска

  Обожавам да патувам и да запознавам различни земји и култури. Себе си се сметам за голем авантурист, затоа Азија ми беше предизвик. На пракса бев во Кина, истата се одвиваше во градот Гоангџо, кој е трет најголем град во Кина. Очекував да биде многу различно, некои работи беа дури шокантни. АИЕСЕК често има штандови за промоција во холовите на факултетите, објави на фејсбук, плакати, флаери. Јас конкретно се информирав преку интернет сајтовите кои често споделуваат за новитетите во организацијата. Волонтерската работа нуди повеќе слобода и покреативни активности, повеќе забава, запознавање на нови луѓе и нови места.

kina-1

Мојот проект се одвиваше во Гуангџо, 6 недели, и таму посетив речиси се, од музеи до паркови, потоа бев Хонг Конг кадешто се задржав во традиционалниот дел од градот, па во Гулин, местото со многу интересни  планини и оризовите полиња. За крај ги оставив Шангај и Пекинг за кои признавам дека вистински ме воодушевија.Имаше организирано конференција која ги вклучуваше сите членови од сите проекти во Кина баш мојот град, Гуангџо. Ни беа појаснети некои работи, бевме предупредени за разликите, за културниот шок и слично. Секојдневно имавме различни задачи.

15409545_1349957948350717_658416399_o

Проектот за состоеше од 3 дела запознавање, разбирање и интерпретација. Во првиот дел го запознававме градот и содзававме груба слика за културата на градот, во вториот дел посетивме и учествувавме различни работилници во кои изработувавме најразлични предмети и користевме различни кинески техники и во третиот дел создадовме наши продукти кои се базираа врз заклучоците од првите два дела. Работевме околу 6 часа,а после активностите речиси секогаш целата група продолжуваше со некоја заедничка слободна активност.

kina3

Секако дека работата ми претставуваше задоволство. Работата што ја работевме беше креативна и забавна, а колегите од мојот проект беа прекрасни, кул и забавни. Во текот на денот имавме активности и меѓу паузи, а после активностите секогаш продолжувавме или во некои ресторан, куглана или едноставно седевме на плоштадот покрај Гуангџо ТВ tower и уживавме во погледот кон центарот на градот.

kina-4

Луѓето кои беа одговорни за проектот несомнено беа мили, фини, многу ни помагаа и беа многу љубезни. Речиси со сите станавме блиски пријатели и се дружевме и после активностите. Луѓето пак кои беа мои колеги и ги запознав за време на проектот беа дружељубиви и забавни. Се соочив со многу различни култури, религии, обичаи, но сите беа бескрајно позитивни и добри. Дружењето со сите нив навистина беше тоа што го направи целиот проект да биде поинтересен. Не ни помислував дека може толку многу да се зближиш со луѓе што ги знаеш толку кратко време. Пресреќна сум што стекнав толку мноу пријатели од толку различни места од светот. Праксата беше неверојатен предизвик и искуство и дефинитивно би сакала пак тоа да го  искусам, но овој пат на некоја друга страна од светот.

 kina-5

Волонтерско искуство кое не може да се заборави- Сара Божиноска

Ова беше прв пат да заминам надвор од Република Македонија сама. Многу долго размислував што би можела да правам цело лето дома и на крај се одлучив да одам на пракса преку АИЕСЕК со цел да излезам надвор од комфортната зона.

Праксата ја започнав на 1 Јули 2016 година и траеше се до 12 Август 2016. Градот во кој што ја извршував мојата пракса беше во Вроцлав, Полска.

a1

Мојата задача на оваа пракса беше да им предавам основно ниво на англиски јазик на деца од 5 годишна возраст до 18 годишна возраст. Зa време на праксата рaботевме во три различни детски центри со тоа што го менувавме нашето работно место на секои две недели.

a2

Во просек моето работно време траеше од 9 часот па се до 15 часот. Но, во последниот центар бидејќи работевме со деца со посебни потреби ни беше скратено работното време, па затоа и одевме од 9 часот па се до 13 часот. Отсекогаш сум сакала да работам со деца и да си играм со нив. Со повозрасните склопив пријателства и многу научив за нив и нивната култура и јазик.

a3

Пред да заминам на пракса ми беше малку страв за тоа како ќе се снајдам во туѓа држава. Иако студирам на англиски јазик, многу често ми се случуваше да ми биде срам да зборувам и да се искажам со страв да не направам граматички грешки во речениците. Меѓутоа, кога отидов на праксата и кога сфатив дека единствен јазик за комуникација ми е англискиот, се опуштив и почнав да сфаќам дека безпричински сум се грижела. Оваа пракса ми помогна да сфатам дека имам јак карактер и дека можам да издржам сама и да се снајдам сама во држава во која и не разбираат англиски јазик. Но, најмногу сум благодарна што се запознав со луѓе од целиот свет на кои успеав да им ја раскажам мојата приказна и истовремено да ги слушнам и нивните животни приказни.

a4

Оваа пракса ми овозможи да се запознаам со нови пријатели од сиот свет и со поголемиот дел од нив останав во контакт. Иако за сега поминаа само два – три месеци, јас барем еднаш неделно контактирам со нив и си разменуваме интересни приказни за тоа што  ни се случува во нашиот живот.

a5

Сите оние кои размислуваат да одат на пракса во друга држава преку АИЕСЕК, ве советувам да аплицирате и да не размислувате премногу. Бирајте места каде што досега не сте биле, бидејќи ќе научите многу интересни работи за другите култури и јазици. Преубаво искуство е и ќе стекнете голем број на пријателства кои тешко се забораваат.